![](https://d11bh4d8fhuq47.cloudfront.net/_system/skins/v9/50000004/img/illustration.jpg?ph=313e7827dc)
A kaland a sípályákon kívül kezdődik!
Sítúralécek
Mitől túrasí a túrasí?
Szempontok:
- lehessen vele (jól) siklani
- alkalmas legyen a felfele haladásra
- minél könnyebb legyen
- bírja a strapát
Eltérés a pályalécektől:
A közepük általában szélesebb, a rádiuszuk tehát nagyobb, mint a pályaléceké. Ez az alak terepen, túrán sokkal előnyösebb, mert:
- gyaloglásnál a középső nagyobb felületnek (és nagyobb merevségnek) köszönhetően egyenesebb marad mély hóban is a léc, nem áll fel ívesen az eleje és vége, így nem (annyira) csúszik vissza az emelkedőn
- stabilabb az egyenes-futása
- lefele jobban felsiklik a hó felszínére
Jellemző rádiusz (mérettől is függ): 15-23m.
Súlya az átlagos 4-5 kg helyett 1,5-3kg/pár. Egy átlagos sítúrán 5 lépéssel emelkedünk 1 métert. Ha lépésenként csak +2kg-ot cipelünk, akkor a szintén átlagos 1000 méteres emelkedés alatt 1000x5x2=10.000kg-ot, azaz 10 tonnát mozgatunk meg – feleslegesen!
Forma szerint a túralécek terén közel akkora a változatosság, mint pályahű társaiknál:
- a legkeskenyebbek a régi stílus egyre csökkenő számú képviselőit, a súlyminimumra törekvő versenyzőket és az extrém túrákra készülőket célozzák meg
- a legtöbb túrázó és síalpinista a lesiklás élményére is egyre több hangsúlyt fektet, de az elkerülhetetlen súlynövekedés kompromisszumokra készteti a vásárlókat. Ma pl. a 112-78-100-as méret átlagosnak mondható.
- a freeride szerelmesei akár néhány plusz kilót is bevállalnak a tökéletes siklásélményért, és azt sem bánják, ha a felvonók sportszerűtlen szolgáltatásait is igénybe kell venniük a feljebbjutáshoz: mindezt persze csakis nyakig érő szűz hóban! Náluk a 126-84-112-es méret karcsúságával tűnik ki.
- és végül ’megjött amerika’ jeligére Európába is begyűrűztek a extra-széles lécek, melyeket olyan porhóra terveztek, amilyen Kanadában és Japánban megszokott (az óceánról érkező sós légtömegek miatt), de az Alpok lejtőin (sajnos) ritka vendég. Itt a kb. 112-es méret a léc közepét jellemzi!
A pályalécek kitűnő tulajdonságait a súlycsökkentés miatt a túralécek általában nem érik el, de legtöbbször nincs is szükség oly mértékű éltartásra és rezgéscsillapításra, mint a jegesre locsolt versenypályákon.
A jó túrasí fontosabb paraméterei: kicsi csavarodási torzió, jó rugalmasság, kicsi rezonancia, a célnak leginkább megfelelő geometria és minél kisebb súly! Ha ezek mind megvalósulnak, nem csak a lécünk, a pénztárcánk is jóval könnyebb lehet…
Hogyan válassz sítúralécet:
Először is azt kell eldöntened, hogy melyik ága érdekel leginkább a sítúrázásnak, és az sem egy utolsó szempont, hogy mindezt hol szeretnéd űzni.
Hazai tájakon
Idehaza csak ritkán van elég hó az élvezetes erdei sítúrákhoz, de sífutó céllel akkor is nekivághatunk turista- és erdészeti útjainknak, ha csak 10-15 cm letömörödött hó fedi a talajt. Ezek általában inkább cask kisebb levegőzések, mintsem igazi túrák. A sífutú felszerelés mindaddig megfelelő választás a hazai terepekre, amíg nem merészkedünk meredekebb oldalakra.
Ha azonban ránkmosolyog a szerencse, és vaskosabb hótakaró borítja hegységeinket, előkerülhet a sítúra felszerelés, irány a Pilis, a Börzsöny, a Mátra, a Bükk... De ilyenkor sincs szükségünk - sajnos - hatalmas felületű freeride lécekre. Bármi jó, amit nem féltünk az elő-előbukkanó faágaktól, földtől, kövektől.
De valljuk be, a rövidebb hazai lejtőkönföl-le caplatva súlyos műanyag-bakancsainkkal, könnyen eluralkodhat rajtunk az "ágyúval verébre" érzés.
Míg a sífutó léceket az előre lefektetett lankás pályákra tervezték, addig a sítúra felszerelés a nagyobb, nyiltabb, meredekebb vidékekre való.
A magyarországi terepviszonyokra az a kategória lenne a legideálisabb, amit valamiért itthon nem is nagyon ismerünk: a "crosscountry"sí.
Ezek átmenetet képeznek a két fenti lategória között: a sífutólécnél szélesebb, erősebb, van fém élük (kantni), nagyobb a felületük. Így lefele sokkal jobban irányíthatóak, ugyanakkor talpfelületük szálkázott vagy pikkelyezett, így lankásabb emelkedőkön gond nélkül felmehetünk fóka/szőrme nélkül is. Tehát lassabb a haladás vele, mint a sífutó léccel a fektetett nyomon, de nem is rohangászásra való, hanem igazi túrázásra. Cserébe élvezetes vele a lesiklás, sokkal könnyebb manőverezni vele, jóval könnyebb a sítúra felszerelésnél és az esetek többségében megspórolhatjuk a macerás fóka föl-le szerelgetést. Ha minél teljesebben ki akarjuk élvezni e stílus előnyit, érdemes belekóstolnunk a telemárkozás világába is.
Szabaidős síkirándulások
Lényeg a könnyű kezelhetőség, a kényelem és a viszonylag alacsony ár. Ebben a tartományban a sílécek jellemző középmérete 70-85 mm között mozog. Ma már kizárólag carving lécekről beszélünk, egyre gyakrabban megfejelve egy kis rocker beütéssel. Nem tartoznak a legkönnyebb lécek közé, és nem is extrém terhelésre gyártják ezeket, ám mégis alkalmasak arra, hogy átélhessük a sítúrázás adta felszabadító élményt!
Ambíciózus síélmény túrák
Azoknak, akik jó nagy szinteket (1000-2000 méter szintkülönbség) akarnak mászni, és utána mégjobbakat akarna hasítani lefelé a legváltozatosabb - természetesen minél jobb havú - lejtőkön. Léceik erősebbek (persze drágábbak is), szélesebbek, rádiuszuk nagyobb, de mégis relative könnyebb szerkezetűek az előző kategória léceinél. Minél többet gondoltak a tervezők a porhóra, annál szélesebbek. A legtöbbjük ma már rocker, legalább is ami a lécek orrát illeti. Ilyen pl. a Dynafit Baltoro.
Freeride túrák
Mászásorientált speedtúrák
Sítúra versenyek
Sítúraléc márkák
DYNAFIT
![DYNAFIT](https://313e7827dc.cbaul-cdnwnd.com/7fdb58aa7d11e7f8714669cd0646c70c/system_preview_small_200000161-b9e5bbadf4/images (1).png)
—————
MOVEMENT
![MOVEMENT](https://313e7827dc.cbaul-cdnwnd.com/7fdb58aa7d11e7f8714669cd0646c70c/system_preview_small_200000165-2bbb62cb5f/images (5).jpg)
—————
SKI-TRAB
![SKI-TRAB](https://313e7827dc.cbaul-cdnwnd.com/7fdb58aa7d11e7f8714669cd0646c70c/system_preview_small_200000163-db4f0dd416/images (2).jpg)
—————